Negaunee Cross Country Starting Off Year Strong

Filed under: Negaunee Miners |

Carl Negaunee MinersNEGAUNEE, MI – 9/2/2014 -After the boys took home first place in the first meet of the season, they continued their success last Thursday.  The race was held at Presque Isle Park in Marquette and included 13 other teams!  The boys were able to snag second place as a team, with two members of the team receiving medals.  The results for the boys were as follows (The placing of the top 5 members of each team is added up, so points are bad):

TEAM RESULTS

  1. Escanaba – 55 points (1st, 8th, 13th, 14th, & 19th)
  2. Negaunee – 79 points (5th, 7th, 18th, 21st, & 28th)
  3. Houghton – 86 points (4th, 6th, 17th, 29th, & 30th)
  4. Kingsford – 111 points (2nd, 15th, 22nd, 34th, & 38th)
  5. Marquette – 117 points (11th, 12th, 27th, 31st, & 36th)
  6. Calumet – 157 points
  7. Ishpeming – 185 points
  8. Munising – 199 points
  9. Gladstone – 212 points
  10. Westwood – 302 points
  11. Chassell – 303 points
  12. Gwinn – 331 points
  13. Norway – 354 points
  14. Hancock – 380 points

 

Top-10 Racers (Boys)

  1. Joseph Wolfe – Escanaba (17:16.1)
  2. Nate Carey – Kingsford (17:25.3)
  3. Grady Kerst – Munising (17:31.6)
  4. Jacob Colling – Houghton (17:37.6)
  5. Grant Johnson – Negaunee (17:42.9)
  6. David Jazsczak – Houghton (17:44.5)
  7. Colton Yesney – Negaunee (17:49.4)
  8. Eric Cousineau – Escanaba (18:01.8)
  9. Mithcell Delong – Calumet (18:06.9)
  10. Brett Hannah – Munising (18:14.4)

 

On the girls side of things, the girls team didn’t have a final result, as per the race results page, but they did have one girl medal as seen below:

Top-10 Racers Girls

  1. Lindsey Rudden – Marquette (19:28.2)
  2. Amber Huebner – Marquette (20:22.2)
  3. Leighe Woelffer – Gladstone (20:59.8)
  4. Becky McNamee – Marquette (21:09.3)
  5. Calla Martysz – Marquette (21:10.4)
  6. Katie Etelamaki – Westwood (21:14.2)
  7. Shayla Huebner – Marquette (21:23.6)
  8. Leah Kiilunen – Calumet (21:27.3)
  9. Clara Johnson – Negaunee (21:35.2)
  10. Shumete Sam – Chassell (21:46.3)

 

For the full results, click HERE!

So congratulations to Grant Johnson (11th grade), Colton Yesney (9th), and Clara Johnson (9th) on a fantastic meet.  Keep it up!  Go Miners!

-Carl Leander Johnson

 

 

 

Share Sunny 101.9 WKQS Content with World!
  • Print
  • Digg
  • StumbleUpon
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Yahoo! Buzz
  • Twitter
  • Google Bookmarks
  • Add to favorites
  • BarraPunto
  • Bitacoras.com
  • Fark
  • LinkedIn
  • Live
  • Mixx
  • MySpace
  • PDF
  • Reddit
  • RSS
  • Slashdot
  • Tumblr

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>